kedilerin-alt-uriner-sistem-hastaliklari

FLUTD Hakkında Bilgiler

Kedilerin alt üriner sistem hastalıkları birçok rahatsızlık için kullanılan ortak bir terimdir. Özetle kedilerin idrar yollarında bir problem olduğu durumlar olarak nitelendirilir. Hem erkek hem de dişi kedilerde bu problem gözlenebilmekteyken erkek kedilerin üretrası daha ince ve dişiye göre daha uzun olmasından dolayı erkek kedilerde daha sık karşımıza çıkmaktadır. Eğer bir kedi idrarını yapamıyorsa ; idrarda bulunan toksik atıklar kana karışmaya , idrar kesesinin duvarını aşındırmaya ve tedaviye başlanmadığı takdirde idrar kesesinin yırtılıp kısa sürede hastanın kaybına neden olabilir.

Nedenleri :
 • FELİNE IDİOPATHİC CYSTİTİS (FIC) %50
 • İDRAR TAŞLARI %20
 • İDRAR YOLLARINDA OLUŞAN PLAKLAR %20
 • BAKTERİYEL ENFEKSİYONLAR %2-10
 • ANATOMİK BOZUKLUKLAR
 • DAVRANIŞSAL PROBLEMLER
 • TRAVMA
 • NÖROJENİK
Uzun tüylü ırklarda (himalayan, persian) yatkınlık daha fazladır. Kısırlaştırılmış erkek kediler , aşırı kilo ve düşük su tüketimi riskleri artırabilir.
Semptomlar :
Bu durumdan etkilenen kedilerde kum kabından farklı yerlere idrar yapma , sık sık idrar yapma pozisyonu almasına rağmen idrarını yapmama , az ve kanlı idrar yapma ,idrar yaparken ağrı nedeniyle sesli idrar yapma , ağrıdan dolayı huzursuzluk , penis bölgesini yalama gibi belirtiler gözlenebilir. Geç kalınan olgularda idrar kesesi rupturundan dolayı koma hali gerçekleşebilir ve kısa süre sonrada hastanın kaybına neden olabilir.
Tanı :
İdrar ile ilgili 3 soru hayati önem taşır :
 • NE SIKLIKLA İDRAR YAPIYOR ?
 • NE KADAR İDRAR YAPIYOR ?
 • NEREYE İDRAR YAPIYOR ?
Bu sorular ışığında idrar kesesinin boyutu ve yapısı dikkatle muayene edilmelidir.İdrar analizleri ilk yapılabilecek tanı metodudur. İdrar ph’sının ölçülmesi ve sediment muayenesi yapılır. İdrar analizinde enfeksiyon varlığı , taş ve kristal oluşumu , idrarda gizli kan ortaya konabilir. Diğer bir tanı yöntemi de radyografik muayenedir. Röntgende idrar taşları ve kristalleri görüntülenebilir.Ayrıca Veteriner Hekiminizin gerekli bulduğu durumlarda özellikle böbrek olmak üzere diğer organları değerlendirebilmek adına biyokimyasal testler ve hemotolojik testler de isteyebilir.
Koruma :
Risk grubunda ki kedilerin bakım ve beslenme programları dikkatli bir şekilde düzenlenmelidir.Kedi kumunun değişmesi , pis olması ve kumun yerinin değişmesi strese yol açar. Stres yaratan durumlar ortadan kaldırılmalıdır.Birden fazla kediyle beraber yaşayan kedilerde kum kabı sayısı fazla olmalıdır.Oyun ve egzersiz dürtüsünü arttırıcı oyuncaklar, tırmalama tahtası ve yürüyüş alanları oluşturulmalıdır.Su tüketimi arttırılmalı ve suların taze olmasına dikkat edilmelidir.Kilo kontrol altında tutulmalı ve buna dikkat edilmelidir.Vaktinden önce kısırlaştırılma yapılmamalıdır. Kısırlaştırılmış kedilere özel mama tercih edilmelidir.Ev yemekleri ile besleme yapılmamalıdır. Yüksek proteinli gıda ürünlerinden uzak durulmalıdır.Taşınma ve yolculuk kedileri strese sokan etkenlerdir.
FLUTD TEKRARLAYAN HASTALIK GRUPLARINDANDIR. OLUMSUZ KOŞULLAR MAKSİMUM DÜZEYDE
ELEMİNE EDİLMELİ VE YUKARIDA BAHSETTİĞİMİZ NOKTALARA ÖZENLE DİKKAT ETMELİYİZ.